У міру скорочення емісії Ethereum набуде статусу «наднадійних» грошей, а біткоїн «відпрацює своє» після досягнення ліміту пропозиції у 21 млн BTC. Про це заявив розробник Джастін Дрейк.
My bat signal 🦇🔊 will return when ETH is ultra sound again, soon enough™.
ETH supply currently grows 0.5%/year. That's 1%/year of issuance minus 0.5%/year of burn. To become ultra sound again, either issuance has to decrease or the burn has to increase. I believe both will… pic.twitter.com/5TsAowD2jA
— Justin.eth Drake (@drakefjustin) February 5, 2025
Для повернення до дефляції другої за капіталізацією криптовалюти експерт рекомендував розглянути зменшення емісії та збільшення темпів спалювання комісій. У його уявленні ймовірні обидва сценарії.
Після оновлення The Merge у вересні 2022 року пропозиція монет стала знижуватися. Тренд зламав Dencun — через місяць після хардфорка інфляція знову стала позитивною.
На початку лютого обсяг доступних монет повернувся до значень, які спостерігалися два з половиною роки тому.
Порівнявши емісії Ethereum і біткоїна, Дрейк виявив, що після Dencun у мережі першої криптовалюти з’явилося 657 000 BTC, тоді як у блокчейні ефіру — 469 000 ETH. У вартісному вираженні це еквівалентно $63,4 млрд і $1,23 млрд відповідно.
Емісія ETH і BTC з моменту The Merge в Ethereum. Джерело: Ultra Sound Money.
«Сьогодні пропозиція біткоїна зростає на 0,83% на рік, що на 66% швидше, ніж ETH», — пояснив фахівець.
На думку розробника, ліміт пропозиції цифрового золота у 21 млн BTC потенційно посилить ризики безпеки в довгостроковій перспективі, оскільки близько 99% доходів майнерів надходять від винагороди за знайдений блок.
«Блокчейн біткоїна вже „відпрацював своє“. Щоб постійно здійснювати атаку 51% потрібно приблизно $10 [млрд] і доступ до 10 [ГВт]. Для держав це просто горішки», — пояснив він.
З Дрейком погодився Ethereum-дослідник Ентоні Сассано.
It's utterly insane to me that Bitcoiners still don't see the obvious catastrophe headed their way
Or they do see it and choose to bury their heads in the sand – something that they're extremely good at doing, to be fair
— sassal.eth/acc 🦇🔊 (@sassal0x) February 5, 2025
«Для мене абсолютно божевільно, що біткоїнери досі не усвідомлюють очевидну катастрофу, що насувається», — вказав він.
Проблеми Ethereum
Дрейк визнав проблему стимулювання стейкінгу, що призводить до витіснення монети як «чистої» застави. Він також виділив системні ризики, зумовлені домінуванням LST-платформ на кшталт Lido.
Експерт запропонував модель «емісії круасанів». Вона являє собою сповільнений аж до нуля випуск монет у міру наближення частки ефіру в стейкінгу до 50%. На піку для підтримки ринкової рівноваги річні темпи емісії не повинні перевищувати 1%.
Джерело: X.
Реакція біткоїн-максималістів
У бесіді з Cointelegraph аналітик Джеймс Чек заявив, що критики стійкості біткоїна не враховують такі фактори, як розвиток енергетики, ефективність майнінгу та економічні стимули.
За його словами, якщо біткоїн досягне статусу резервного активу, то неминуче виникнуть високі збори, аналогічні до тих, що платять установи за надійне зберігання золота.
Також не враховується вартість ASIC-пристроїв, від яких залежить прибутковість. Збанкрутілі майнери продають обладнання за нижчими цінами, дозволяючи новим учасникам продовжувати видобуток і забезпечувати безпеку мережі.
Згодом комісії підтримуватимуть операційні витрати, тоді як нагороди за блоки покриють капітальні витрати, додав Чек.
Фахівець також підкреслив, що розвиток напрямків енергетики, особливо ядерної, дасть змогу знизити витрати на видобуток криптовалюти.
Майнінг стабілізує енергомережі шляхом реагування на попит, знижуючи експлуатаційні витрати операторів. За словами Чека, дехто в підсумку визнає цю діяльність економічно доцільною для витрачання надлишкових ресурсів.
«Це багатовимірна проблема. У довгостроковій перспективі я ставлюся до неї конструктивно», — пояснив Чек.
Раніше аналітики JPMorgan розповіли про тиск конкурентів на Ethereum.
Нагадаємо, наприкінці 2024 року Дрейк засумнівався в прямій конкуренції та загрозі з боку Solana для мережі другої за капіталізацією криптовалюти.