Співзасновник Solana Анатолій Яковенко пригадав «момент усвідомлення», який породив проєкт «гіпероптимізованого» і «максимально швидкого» блокчейну. Про це він розповів на конференції Breakpoint, пише Cointelegraph.
«Я випив буквально дві чашки кави та пиво, і о четвертій ранку мене осінило», — заявив він.
Сценарій використання платформи стосувався центральної книги та мав на меті запуск аналога фондової біржі на кшталт Nasdaq, але в загальнодоступній мережі, пояснив Яковенко.
Коріння Solana пов’язані з його кар’єрою як інженера-комп’ютерника. Основну її частину він пропрацював у компанії Qualcomm із Сан-Дієго разом зі співзасновником блокчейну Раджем Гокалом.
Яковенко займався побічними проєктами, створюючи обладнання для глибокого навчання, розгортаючи графічні процесори та тестуючи майнінг криптовалют.
«Ми навчилися приголомшливого системного програмування, і у 2017 році у мене виникла ідея створення Solana», — згадує засновник блокчейну.
Поштовхом у цьому напрямі стала концепція множинного доступу з тимчасовим поділом. За словами Яковенка, технологія зав’язана на тому, як вежі стільникового зв’язку чергують передавання сигналу залежно від часових інтервалів.
«У мене була інтуїція, яка полягала в тому, що тільки-но у нас з’явиться спосіб децентралізовано відстежувати час у загальнодоступному блокчейні без дозволу, ми зможемо використовувати аналогічні оптимізації, які Qualcomm зробила для стільникових мереж», — додав програміст.
Надихнувшись функціональністю Ethereum, Яковенко розпочав створення власної «гіпероптимізованої» платформи.
На розробку Solana пішли два роки роботи перед її остаточним запуском у березні 2020 року, коли світ переживав пандемію COVID-19. Платформа мала значний успіх і підтримку спільноти, але Яковенко визнав неабияку частку везіння.
«Мені хотілося б сказати, що все це було геніально, але ми не зібрали достатньо грошей, щоб реалізувати всі можливі функції. Багато наших конкурентів зібрали вдесятеро більше, ніж ми, буквально сотні мільйонів доларів», — зазначив Яковенко.
Очільник Solana пригадав, що на запуску блокчейну було не дуже легко, а оглядач блоків «ледь функціонував». Однак швидкість, оптимізація та глобальні відмінності від Ethereum привабили нових розробників.
Тоді в мережі з’явилися перші проєкти — децентралізована бездротова мережа Helium і протокол смартконтрактів Anchor.
«Вони усвідомили щось особливе і побачили, що у нас немає ресурсів, щоб побудувати щось ще. Нові команди взяли на себе завдання створити відкритий вихідний код», — розповів Яковенко.
2021 року Solana зафіксувала значний приплив капіталу на тлі бичачого ринку. У листопаді того самого року нативний токен SOL досяг максимуму на позначці $250.
Блокчейн встиг пережити кілька збоїв. 1 травня 2022 року Solana призупинила роботу через велику кількість операцій та інтенсивний трафік. 1 червня мережа понад чотири години не виробляла нових блоків через збій в обробці «довгострокових нецільових транзакцій».
Крах криптобіржі FTX завдав серйозної шкоди екосистемі, нагадав Яковенко. Його досі турбують деякі проєкти в екосистемі, які отримали фінансування від фірми, що звалилася.
Співзасновник Solana вважає, що засвоєння уроків із цих невдач стало важливою частиною безперервного функціонування мережі та призвело до створення другого клієнта-валідатора.
«Єдина інша велика мережа смартконтрактів із більш ніж одним клієнтом — це Ethereum. На мою думку, це один із тих кроків, які необхідно зробити, щоб досягти повної децентралізації», — заявив розробник.
Щодо конкуренції двох блокчейнів Яковенко зазначив, що між командами в екосистемах існує здоровий обмін думками. Основні спірні моменти залишаються, оскільки є «невеликий пул талановитих розробників і передбачуване дублювання функцій».
Раніше Яковенко допустив використання Ethereum як рішення другого рівня для Solana. За технічної співпраці власники активів у потенційній L2-мережі «матимуть гарантії остаточності та зможуть повернутися назад у протокол навіть у разі подвійного витрачання коштів».