Польська компанія Alfa зірвала постачання для Міноборони України на десятки мільярдів гривень. При цьому за багатьма домовленостями фірма отримала передоплату в 50%. Тобто гроші Україна заплатила, але натомість отримала набагато менше, ніж мала.
“Польська фірма отримала та вивела з України мільярди й мільярди гривень. А от реалізувати постачання оплаченої зброї не змогла. На початку 2023-го Alfa за різними контрактами мала заборгованостей перед Міноборони на більш як 3,5 млрд грн”, – йдеться у матеріалі УП.
Контракти на 3,3 млрд грн
За даними його авторів, ще 22 квітня 2022 року Міноборони уклало з Alfa три контракти на близько 3,3 млрд грн – з 50%-ю передоплатою по кожному. Йшлося про постачання:
кількох самохідних гаубиць “Гвоздика”;
122-мм боєприпасів до гаубиці Д-30;
122-мм ракет до “Граду”.
За даними авторів матеріалу, з усього обсягу законтрактованої зброї було надано лише невелику кількість. Так:
припасів до Д-30 “з великим запізненням приїхала лише десята частина”;
ракет до “Граду” – третина;
“Гвоздики”, хоч і приїхали всі, “але в стані, який точно не відповідає заявленому в угоді технічному класу, і Міноборони зараз намагається вибити з постачальника компенсацію”.
“Станом на початок 2023 року за трьома квітневими угодами 2022 року Alfa мала майже 1,7 млрд грн дебіторської заборгованості перед Міноборони”, – зазначають аналітики.
21 мільярд за 5 днів
Крім цього, наголошується, 27 квітня 2022 року – за 5 днів після укладання контактів на 3,3 млрд грн (в майбутному зірваних), – Міноборони уклало три контракти з держкомпанією “Прогрес”, яка мала постачати “схожі види боєприпасів, що і польська фірма “. Сума угод сягала понад 17 млрд грн.
“Тобто за 5 днів польська компанія отримала різних контрактів від України на майже 21 млрд грн”, – йдеться у матеріалі.
При цьому, підкреслюється, болгарські постріли до Д-30, Д-20 і реактивні снаряди для “Градів” “Прогрес” мав купувати через ту ж Alfa. Окрім того, зазначається, ті ж снаряди від тих же виробників у прямих угодах з Alfa та контрактах “Прогресу” відрізнялися “на десятки відсотків”.
“Наприклад, польська фірма мала постачати 122-мм постріли з повним зарядом до гаубиць Д-30/2С1 по 760 євро, а “Прогрес” такі ж постріли – по 1195 євро. 435 євро або плюс 57% на одному снаряді, законтрактованому, по суті, в тієї ж фірми з різницею у 5 днів”, – пояснюється в матеріалі.
Втім, наголошується, навіть попри те, що цей контракт для “Прогресу” польський підрядник “виконував набагато ефективніше, ніж власний на постачання таких самих снарядів”, його Alfa теж закрила не повністю – лише на 80%.
Зрив постачання на 2,6 млрд грн
А втім, вже 13 червня 2022 року було укладено ще три контракти з Alfa на близько 2,6 млрд грн. І знову ж таки, половину цієї суми компанія знову отримала як передоплату. Цього разу контракти передбачали постачання:
120-мм мін;
152-мм пострілів для гаубиці “Гіацинт”;
152-мм пострілів у САУ “Дана”.
“Чи треба говорити, що всі три контракти були зірвані? Пострілів для “Гіацинту” приїхало близько 40%; 120-мм мін надали менше 1% від контракту; пострілів до “Дани” не надали взагалі. Тепер Міноборони намагається повернути 27 млн євро передоплати і стягнути ще близько 13 млн євро штрафів за зірвані поставки”, – повідомляють автори матеріалу.
Що відомо про Alfa
Водночас зазначається, що Alfa – досить непомітна компанія. “Сайт фірми вміщується на одній сторінці, з цікавого там хіба подяка від голови Держприкордонслужби України Сергія Дейнека”, – йдеться у матеріалі.
Прибуток компанії – невеликий. Наприклад:
у 2020 році він становив трохи більше ніж 300 тис. євро;
у 2021-му – близько 1,8 млн євро.
За 2022 рік фінансову звітність Alfa все ще не подала. Притому, що “за перше півріччя 2023 року фірма вже чотири рази змінювала дані про себе в реєстрах, що може бути способом відтягнути подання звітності”.
Резюмуючи, автори матеріалу зазначають: нині не можна сказати, як непомітна фірма з Польщі стала одним із найбільших постачальників та боржників Міноборони під час війни. А також:
хто в Україні міг лобіювати Alfa і вибивати для неї дедалі нові контракти;
звідки скромна компанія має виходи на закритий світ болгарської оборонки.