Роботаксі у США вже їздять вулицями міста, проте натикаються на протести. Чи пошириться тренд на світ та які ризики у безпілотних технологій — аналізував FT
10 серпня після довгих дебатів й років тестових виїздів штат Каліфорнія дозволив компаніям з розробки технологій автономного водіння Waymo і Cruise цілодобові комерційні операції роботаксі у Сан-Франциско. Як тільки технологія буде повністю готова стати мейнстримною, виторг компаній може сягнути $170-230 млрд. Але безпілотні авто виявилися небажаними з боку деяких американців. Чому процес схвалення зайняв так багато часу та які переваги й недоліки у безпілотних технологій, досліджував Financial Times. Forbes переказав статтю.
У Forbes Ukraine є спільнота в LinkedIn. Там ми пишемо практичні кейси компаній, розповідаємо про інноваційну економіку та публікуємо поради з особистого розвитку і управління командою. Жодних новин. Приєднуйтесь за цим посиланням
У Сан-Франциско (США) рух Safe Street Rebel провів акцію проти наявності безпілотних авто на вулицях міста. Активісти придумали ставити на капот таких машин дорожні конуси, які змушують їх «ціпеніти». Це своєю чергою призводить до створення затору на дорозі.
Останні 10 років Сан-Франциско стало неофіційною штаб-квартирою для компаній безпілотних автомобілів. Офіси підрозділу компанії General Motors — Cruise, який займається розробкою електромобілів, та Zoox, якою володіє Amazon, розташовані саме у цьому каліфорнійському місті, а компанія з технологій автономного водіння Waymo, заснована Alphabet, вже не один рік тестує тут свої творіння.
Сан-Франциско відоме своїм напруженим трафіком, що стало додатковою принадою для розробників безпілотних технологій, адже алгоритм вчиться швидше, коли стикається із несподіванками.
Директори цих компаній неодноразово наголошували на перевагах роботизованого транспорту:
роботи засинають за кермом, не відволікаються і не зляться на інших учасників руху;
роботи не кермують авто напідпитку, не говорять телефоном і нікуди не поспішають;
пасажири, яким некомфортно сідати у таксі до незнайомця, особливо вночі, не матимуть таких проблем із роботаксі.
Недоліки роботаксі
Окрім заціпеніння перед дорожнім конусом, безпілотні авто надто часто щось збиває з пантелику і вони зʼїжджають обабіч дороги або, що гірше, зупиняються посеред перехрестя і стоять там, поки за ними не приїде працівник компанії. А минулого тижня роботаксі застрягло у свіжому цементі.
Таких інцидентів не надто багато, особливо враховуючи те, що більшість роботаксі їздить у тестовому режимі з операторами всередині для підстрахування. Та що більше на дорогах буде таких авто, то ймовірно більше буде інцидентів і відповідно незадоволення населення.
Незадоволений такою ситуацією і пожежний департамент Сан-Франциско, якому за минулий рік треба було 55 разів виїжджати на виклики через роботаксі, які десь застрягли. Директорка департаменту каже, що така ситуація не прийнятна і що вони «не няньки для цих автівок».