Дві технології літій-іонних батарей змагаються за лідерство в індустрії на сотні мільярдів доларів. Financial Times розвів про їх особливості та дізнався про основних гравців сфери виробництва батарей. Forbes обрав головне з матеріалу.
У Forbes Ukraine є спільнота в LinkedIn. Там ми пишемо практичні кейси компаній, розповідаємо про інноваційну економіку та публікуємо поради з особистого розвитку і управління командою. Жодних новин. Приєднуйтесь за цим посиланням
Технологія літій-іонної батареї поки є незамінною для індустрії електромобілів та зберігання надлишку електроенергії, які наразі відіграють ключову роль у переході світу на безвуглецеву економіку.
Зростання попиту обіцяє чималі прибутки. Світовий виторг від літій-іонних батарей виросте до $700 млрд на рік до 2035-го, повідомляє Benchmark Mineral Intelligence. А до того часу $730 млрд буде вкладено у батарейні виробництва, видобування потрібних матеріалів і заводи для їхньої обробки, щоб задовольнити попит на літій, нікель, кобальт.
«Розвʼяжеться боротьба за те, хто зможе розробити найпередовіші технології у світі», – вважає головний технологічний директор найбільшої літієвої компанії світу Albemarle Ґлен Мерфелд.
Розквіт літій-іонних батарей
Технологію винайшли науковці у США у 1970-х, а комерціалізувала її японська Sony у 1991-му, коли використала її у своїх відеокамерах Handycam. Літій-іонні батареї потужніші та компактніші, ніж свинцево-кислотні чи нікель-кадмієві, які до того домінували на ринку перезарядних батарей.
Після того як літій-іонні батареї допомогли народитися індустрії портативних пристроїв, вони перемогли усіх інших конкурентів у сфері виробництва електромобілів. Це сталося тоді, коли витрати на виробництво літій-іонних батарей упало на 90% за 10 років. Згідно із даними лондонської консалтингової фірми з питань батарейної промисловості Rho Motion, вже цього року наявні літій-іонні батареї можуть дати понад 1 терават-годин енергії. Це приблизно 17 млн електромобілів середнього розміру.
На зростання попиту на літій-іонні батареї впливає і відносно нова індустрія зберігання електрики, яка буде розширюватися через непостійність сонця і вітру як джерел енергії, а саме вони в центрі «зеленого» енергетичного переходу планети. Але наразі найбільше інвестицій йде саме на виробництво батарей для електромобілів.
Всі батареї працюють за однаковим принципом: потік іонів (електрично заряджені атоми) проходить від аноду до катоду через хімічний матеріал під назвою електроліт і таким чином утворюється струм. Під час заряджання процес йде у зворотному напрямку.
Інновації у питанні матеріалів допомогли створити спектр батарей із різними характеристиками, залежно від бажань виробника і призначення батареї. Тобто різноманіття матеріалів дозволяє регулювати остаточні вартість, вагу, місткість, час зарядки, кількість зарядних циклів і безпеку батареї.