Розробники в Китаї розвивають особливі чат-боти, які допомагають людям упоратися зі стресом після смерті рідних чи близьких. Business Insider зважив переваги й вади такої ініціативи. Forbes вибрав основне з матеріалу.
Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.
Дякуємо за підписку Підписатися
Можливість поспілкуватися із ШІ-версією реальної людини – не революційна ідея. Існують програми на основі ШІ – скорботоботи, які відтворюють голос певної людини після того, як системі «згодовували» згадки про неї, її фото, листування чи записані розмови.
Але бум генеративного ШІ вивів скорботоботів на новий рівень та зробив їх доступними для ширшої аудиторії.
Перші версії таких програм потребували величезних обсягів даних. Тепер будь-яка людина чи інженер-початківець може згодувати мовній моделі деталі життя втраченого друга чи родича. Програма відтворить майже досконало вигляд людини та її думки.
«Сучасним технологіям не потрібен великий масив даних, аби ШІ зміг відтворити онлайн-версію потрібної людини», – сказав викладач інфоаналітики в Університеті Санта-Клари Хайбін Лю в розмові із Business Insider.
ШІ-системи, як ChatGPT, уже вивчили, як звучить людська мова та виглядає письмо, пояснює Лю. Потрібно лише надати деякі нюанси системі, щоб вона на «99% була схожою на потрібну вам людину».
Видання описує історію китайського інженера Ю, який дуже хотів поговорити зі своїм покійним дідусем. Про його досвід навіть зняли передачу на китайському державному телеканалі.
Спочатку відповіді «дідуся-бота» були дуже загальними, він лише віддалено нагадував Ю людину, яку він знав. На відповідь бота доводилося чекати 10 хвилин.
Що більше Ю завантажував даних про дідуся у систему, наприклад його листування з бабусею, то більше відповіді бота ставали схожими на його родича. Швидкість реакції бота теж поліпшувалася.
Ю залишився задоволеним, що зміг сказати дідусю, хоч і боту, недоказане. Так йому вдалося краще впоратися зі скорботою по померлому.
Скорботоботи у світі
Немає нічого дивного, що технології допомагають людям справлятися із болем втрати дорогих їм людей, зазначає психологиня Сью Морріс. Спочатку люди письмово записували історії про своїх покійних родичів, потім зберегти памʼять про померлих почали допомагати фотографії та відео.
У психологів навіть є така техніка для людей у скорботі, за якою людина говорила із порожнім стільцем, уявляючи на тому місці втраченого родича чи друга та його/її відповідь.
Скорботоботи – це така собі еволюція цього психотренінгу, вважає Морріс. Але треба бути обережними, бо прогрес із прийняттям втрати можна зруйнувати невдалою відповіддю бота.
У Китаї бум на «оживлення» померлих. ШІ може не лише відтворювати їхній стиль розмови у письмовому листуванні.