У 2022-му інвестиції в українські стартапи драматично скоротилися до $218 млн, свідчить нове дослідження фонду AVentures Capital. Це очікуване падіння, та чи видно край венчурній зимі
Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.
Дякуємо за підписку Підписатися
За перший рік великої війни венчурні інвестиції в українські стартапи скотилися до семирічного мініміму. Загальна сума – $218 млн, свідчить нове регулярне дослідження фонду AVentures Capital. Падіння передбачуване, хоча й особливо болюче на контрасті з рекордними $832 млн у 2021-му. Як виглядає стартап-екосистема у цифрах та де інвестори шукають приводи для оптимізму – розбір Forbes.
Наскільки холодна венчурна зима
Настільки скромного потоку венчурного фінансування українські стартапи не бачили з 2016 року, коли загальна сума ледве перевищила $80 млн. У 2022-му 62% грошей дісталося чотирьом компаніям – AirSlate, Preply, Fintech Farm, Spin.ai, свідчить звіт AVentures.
Автори дослідження не враховували три мегараунди Web3-стартапів з українським корінням. Це $350 млн для Near Protocol, $200 млн, інвестованих у Matter Labs, та $65 млн, які зробили єдинорогом Unstoppable domains. «Вони не є українськими стартапами за нашим критерієм. Там суто американські засновники», – пояснює директорка AVentures і співавторка дослідження Юлія Сичікова.
Проте загальні тренди це не змінює: чеки схудли, зірваних через воєнні ризики угод побільшало. Розробник складських роботів Deus Robotics напередодні російського нападу домовився про $5 млн від BGV Trident Capital, але гроші так і не надійшли на рахунки.
Інвестор в односторонньому порядку заморозив угоду, казав Forbes засновник Павло Пікулін. «Пауза затягнулася, і ми виживали без цих інвестицій», – зазначав він. У лютому 2023-го Deus Robotics вдалося залучити втроє менше суму – $1,5 млн від фонду SMRK Олександра Косована з оцінкою $15 млн.
«У нас щонайменше одна угода зірвалася, бо засновники стартапу банально не змогли виїхати на зустріч із партнерами фонду», – розповідає директор фонду Smok Ventures Олександр Яценко. Штаб-квартира американсько-польського фонду, що інвестує здебільшого в Україну та країни Балтії, розташована у Польщі.