Національна комісія з цінних паперів та ринків України оприлюднила комплексну матрицю оподаткування віртуальних активів. Ці рекомендації базуються на міжнародному досвіді та розроблені відповідно до українських правових стандартів.
Регулятор пропонує визначати суб’єкти оподаткування як чистий прибуток (не визнається у разі збитків) і виручку (визнається при перерахунку у фіксовану валюту). Комісія підкреслює проблеми адміністрування в першому сценарії та значний податковий тягар у другому.
Відповідно до стандартної методології ЄС, дохід розглядається як компенсація за товари/послуги або в момент передачі віртуальних активів на інші активи, в тому числі віртуальні. Інша можливість полягає в тому, що податок не стягується з криптовалютних бірж.
Матриця пропонує стандартну ставку податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18% разом із додатковим військовим збором у розмірі 5%.
Крім того, система передбачає знижені податкові ставки в 5% і 9% для окремих категорій. Наприклад, ці тарифи пропонуються для авторизованих EMT та ART, пов’язаних із валютними цінностями. Більше того, для них можуть бути звільнені від податків разом із ARTs, пов’язаними з банківськими металами.
У документі також викладені принципи оподаткування для майнінгу, стекінгу, airdrops і хардфорків. Такі дії, як надання безкоштовних токенів, створення токенів і зберігання віртуальних активів, не стягуватимуться ПДВ. Проте ПДВ може застосовуватися до комісій або послуг, пов’язаних із модифікацією токенів або криптовалютними платежами.
«У цифрову еру тема оподаткування криптовалюти — це вже не теорія, а реальність, яка стрімко наближається», — зауважив щодо документа голова НКЦПФР Руслан Магомедов.
Раніше Комісія надала матрицю законодавцям і тепер має намір безпосередньо взаємодіяти з учасниками ринку під час формування регуляторної політики.
Важливо зазначити, що імплементація закону «Про віртуальні активи», ухваленого у 2021 році, була відкладена до встановлення системи оподаткування криптовалютних операцій.
Згідно з новою законодавчою пропозицією, Україна скасовує податкові пільги для операцій з біткойнами. Очікується, що цей документ буде прийнято в першій половині 2025 року.
Завдання щодо розробки регулювання криптовалюти включено до Стратегії національних доходів України на 2024-2030 роки та включено до переліку реформ, вартість яких становить 50 мільярдів євро.