Європейські компанії у 2024 році поповнили бюджет Російської Федерації на 3 мільярди доларів, а також надавали її підприємствам життєво важливу технічну підтримку. Це нівелює дію санкцій та інших заходів, що послабили спроможності країни-агресорки до ведення повномасштабної війни проти України.
Про це повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев (“Слуга народу”). За його підрахунками станом на початок 2025 року 930 компаній з держав Євросоюзу та “Великої сімки” є великими платниками податку на прибуток в РФ.
“Загальна виручка 827 підприємств з ЄС склала 81,4 млрд доларів, що нижче показника 2022 року (111,4 млрд доларів), однак їх відрахування податку на прибуток збереглись на рівні 3 млрд доларів. У зв’язку з підвищенням ставки податку на прибуток у 2025 році з 20% до 25% очікується, що у нинішньому році “внесок” компаній з ЄС та G7 у фінансування російського вторгнення в Україну зросте”, – пише Гетманцев.
Крім того, торік експорт нафти та нафтопродуктів приніс Росії 192 млрд доларів (на $3,8 млрд більше, ніж торік, причому продаж саме нафти зріс на $4,5 млрд). Крім того, російський газовий монополіст “Газпромом” на 13% наростив обсяги постачання трубопровідного газу в Європу – з 28,3 млрд до 32 млрд кубометрів.
Таким чином, виходячи зі середньозваженої порахованої урядом РФ вартості 1000 кубометрів, трубопровідне постачання газу до ЄС може принести до російського бюджету близько $10,8 млрд. А постачання скрапленого природного газу (СПГ) з РФ взагалі сягнули рекордного рівня – 17,8 млн тонн (+2 млн тонн до 2023 року), сукупною вартістю у більш ніж 7,4 млрд євро.
“Найбільшим постачальником російського скрапленого газу являється завод “Ямал СПГ” компанії “Новатек” (санкції торкнулись тільки іншого проекту компанії “Арктик СПГ-2”). Росії було б важко транспортувати свою продукцію з “Ямалу СПГ”, особливо взимку, коли ціни перебувають на максимумі, якби не допомога в обслуговуванні спеціалізованих суден льодового класу… в європейських портах”, – наголошує Гетманцев.
За його словами, у 2024 році дві європейські верфі (у Франції та Данії) надавали технічне обслуговування 14 з 15 спеціалізованих арктичних танкерів Arc7 – тільки такі можуть доставляти видобутий і скраплений в Арктиці російський газ в Європу. На одному з європейських ремонтних підприємств пояснили, що вантажні судна не були оформлені на Росію, тому формально жодні правила не були порушені.
“Є ще “делікатна нерішучість” щодо зниження цінової стелі на російську нафту та нафтопродукти, вільно працюючий в Європі та світі “Росатом”, триваюча дискусія про запровадження/не запровадження обмежень щодо російського алюмінію…У тому числі й з цих “цеглинок” складаються додаткові можливості для Росії продовжувати війну”, – пояснює нардеп.