Іноземні інвестиції в Україну скоротились на 14%

Приплив прямих іноземних інвестицій в Україну за 11 місяців 2024 року склав $3,98 млрд, що на 14% менше порівняно з аналогічним періодом 2023 року.

Про це повідомив голова парламентського комітету з податків і фінансів Данило Гетманцев у Telegram.

За даними НБУ, за 11 місяців 2024 року платіжний баланс України зведено із дефіцитом $3,1 млрд порівняно з профіцитом $8,4 млрд за аналогічний період 2023 року, зазначив він. 

Однак, з огляду на рекордні грудневі надходження зовнішнього офіційного фінансування від партнерів (+$9,2 млрд) та рекордні інтервенції НБУ на підтримку курсу (-$5,3 млрд), а також тенденції у зовнішній торгівлі, за підсумками року сальдо платіжного балансу, ймовірно, буде близьким до нуля, підкреслює він.

На думку Гетманцева, це можна вважати хорошим результатом з огляду на умови повномасштабної війни, і є однією з ознак макрофінансової стійкості країни.

Парламентар звернув увагу на два аспекти, які необхідно постійно тримати в полі зору.

Перший аспект — високий і стійкий дефіцит рахунку поточних операцій (РПО). За 11 місяців 2024 року він збільшився до $13,9 млрд (порівняно з $8,7 млрд за аналогічний період 2023 року). За прогнозами, дефіцит РПО за підсумками року перевищить 8% ВВП (порівняно з 5,3% у 2023 році). За оцінками МВФ, дефіцит РПО понад 5% ВВП у довгостроковій перспективі є нестійким і може нести ризики для макрофінансової стабільності.

Другий аспект, на який звернув увагу Гетманцев, — це скорочення прямих іноземних інвестицій (ПІІ). За 11 місяців 2024 року притік ПІІ в Україну склав $3,98 млрд, а чистий притік ПІІ (після вирахування інвестицій, що вийшли за межі України) — $3,64 млрд. Це на 14% (19% у випадку чистих ПІІ) менше порівняно з аналогічним періодом 2023 року. Оскільки більша частина ПІІ (75% у 2023 році та 64% за 11 місяців 2024 року) — це реінвестований прибуток, то зменшення частково пов’язане з обмеженнями на репатріацію «нових» дивідендів (нарахованих з 1 січня 2024 року), запроваджених НБУ у травні 2024 року.

Дефіцит рахунку поточних операцій вважається контрольованим, якщо його покриває притік прямих іноземних інвестицій, які сприяють зростанню виробництва та продуктивності. Це має вирівняти торговельний баланс у довгостроковій перспективі.

Скорочення прямих іноземних інвестицій і низька частка нових (green field) інвестицій є негативною тенденцією, оскільки це може обмежити економічне зростання та знизити потенціал розвитку в довгостроковій перспективі, підсумував Гетманцев.

Источник: www.agroportal.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *