У Новій Зеландії депутатка влаштувала маорійський ритуал хаку в залі парламенту

У Новій Зеландії депутатка влаштувала маорійський ритуал хаку в залі парламенту

Фото: кадр з відео youtube.com/watch?v=V188_OKQ2Jo&t=73s

У  Новій Зеландії засідання парламенту було перервано через те, що депутати з партії Te Pāti Māori розпочали виконувати хаку – церемоніальний груповий танець – просто в залі. Як повідомляє BBC, танець хака депутати виконали в честь протесту проти суперечливого законопроєкту, який має на меті по-новому інтерпретувати основоположний договір країни з народом маорі – договір Вайтангі.

Все почалось з того, що депутатку від опозиційної партії Хана-Раухіті Майпі-Кларк запитали, чи підтримує її партія законопроєкт, який виносили на перше голосування в четвер. У відповідь політикиня порвала копію законопроєкту і розпочала традиційний церемоніальний груповий танець. До танцю долучилися її колеги з партії Te Pāti Māori та інші депутати.  

У відповідь головуючий оголосив 30-хвилинну перерву, після якої законопроєкт усе ж пройшов перше читання за підтримки всіх партій владної коаліції. Майпі-Кларк відсторонили від роботи в парламенті.

Законопроєкт передбачає нову інтерпретацію договору Вайтангі – історичної угоди між британською короною та корінним народом маорі, укладеної 184 роки тому. Вперше він був підписаний у 1840 році між британською короною та понад 500 вождями маорі. Документ став основою державотворення Нової Зеландії та досі є одним з основних конституційних документів країни. 

За даними новозеландської партії ACT, яка оприлюднила законопроєкт про закріплення в законі вужчого тлумачення договору Вайтангі, зміни в документі мають на меті розширити можливості кожної людини. Однак багато маорі та їхні прихильники вважають суперечливий законопроєкт таким, що підриває права корінного народу країни, яке становить близько 20% населення.

Хака – (або гака) – маорійський ритуал, що поєднує танець, спів і своєрідну міміку. Уперше хаку виконували воїни маорі сотні років тому. За допомогою страхітливих рухів тіла і криків, з виряченими очима й висолопленим язиком вони намагалися залякати ворога перед кожним боєм. Згодом хаку почали виконувати й під час мирних заходів.

Хана-Раухіті Майпі-Кларк 22 років. Новозеландський політик, представляє Te Pāti Māori як член парламенту після загальних виборів у Новій Зеландії 2023 року . Вона є наймолодшим членом парламенту . Дівчина привернула значну увагу своєю першою промовою ще у 2022 році, під час якої вона говорила рідною мовою та критикувала політику уряду щодо корінного населення країни, зокрема спільноти маорі, до якої вона належить. У січні 2024 року депутатка вже виконувала хаку у парламенті.

  • У січні 2023 року прем’єр-міністр Нової Зеландії Джасінда Ардерн 19 січня подала у відставку. За її словами, причиною відставки стала втома. 
  • 12 серпня Нову Зеландію “забули” на карті світу, яку відтворили на церемонії закриття Олімпіади у Парижі. 

Источник: kp.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *