26 вересня OFAC внесло до санкційного списку криптовалютний обмінник PM2BTC, біржу Cryptex, а також їхнього ймовірного адміністратора — громадянина рф Сергія Іванова.
За даними відомства, обидва сервіси пов’язані з відмиванням грошей, отриманих від операторів програм-вимагачів та інших кіберзлочинців.
FinCEN встановила, що майже половина оброблених PM2BTC транзакцій пов’язані з незаконною діяльністю. Сервіс анонімно обмінював криптовалюти на рублі з використанням фінансових установ, що перебувають під санкціями США, і не дотримувався AML/KYC-норм.
Зокрема, з 5 лютого 2018 року до 2 лютого 2021 року оператори та партнери ботнету Trickbot здійснили через PM2BTC перекази на суму щонайменше $4,2 млн.
Також правоохоронці відстежили транзакції, пов’язані з:
- даркнет-маркетплейсами Hydra ($41 361), Ferum Shop ($3,45 млн) та іншими нелегальними онлайн-ринками ($600 000);
- біржею Garantex (близько $300 000);
- криптообмінним сервісом Bitzlato (вихідні та вхідні перекази на загальну суму понад $695 000).
Зареєстрована в Сент-Вінсенті та Гренадінах біржа Cryptex також орієнтувалася на російський ринок. Понад $51,2 млн оброблених нею коштів отримано від атак із використанням програм-вимагачів.
Понад $720 млн виявилися пов’язані з даркнет-маркетплейсами, міксерами, біржами без KYC і підсанкційною Garantex.
Сергію Іванову закидають відмивання сотень мільйонів доларів віртуальної валюти для різних кіберзлочинців упродовж близько 20 років. Крім вищезазначених платформ він вів операції через платіжний сервіс UAPS.
Правоохоронці США і Нідерландів вилучили домени та інфраструктуру PM2BTC, UAPS і Cryptex. Держдепартамент США запропонував до $10 млн за інформацію, яка призведе до арешту Іванова.
Раніше аналітична компанія Chainalysis у свіжому звіті заявила, що криптозакони РФ спрямовані на ухилення від санкцій.
Нагадаємо, у березні ЗМІ дізналися про розслідування США і Великої Британії щодо Garantex.