З початку серпня рубль ослабнув до долара на 7,5% – виправити ситуацію не допомагають ані збільшення цін на нафту, ані валютні інтервенції Центробанку РФ. Серед причин падіння – бюджетний дефіцит РФ, збільшення відтоку валюти і бої на Курщині.
Як пишуть росЗМІ, 12 червня щодо Московської біржі було запроваджено міжнародні санкції, а торги доларом та євро зупинилися. З того часу Центробанк РФ встановлює курс виходячи з міжбанківських позабіржових торгів:
1 серпня один долар оцінювався у 86,1 рубля;
14 серпня курс упав до 92,6 рубля.
За останню добу вартість долара у РФ зросла на 2,7 рубля. Місцеві аналітики констатують, що через викликані санкціями проблеми з імпортом та транскордонними платежами курс рубля вже давно був штучно завищеним.
Серед причин його падіння називають бюджетний дефіцит: облігації федеральної позики РФ продаються гірше, ніж запланував Центробанк. Інші аналітики пов’язують це зі змінами у припливах та відтоках валюти до Росії. Зниження надходження іноземної валюти пов’язано зі зниженням для експортерів удвічі частки обов’язкової до повернення у країну валютної виручки.
Ще одна причина – події у Курській області. Деякі фінансисти пояснюють, що бойові дії у Росії б’ють по національній валюті РФ.
Не можуть стримати падіння російської валюти навіть високі ціни на нафту та спроби Центробанку РФ штучно утримати його на плаву, нарощуючи обсяги продажу валюти – з 3 млрд. рублів на день у липні до 7,3 млрд. рублів на день у серпні.
Рубль також впав по відношенню до євро та юаня. За добу китайський юань в РФ виріс на 1,5% і подолав позначку 12 рублів, а євро пробив психологічну позначку 100 рублів і закріпився на рівні 100,21 руб/€.