Плани уряду України запровадити 15% військового збору при купівлі автомобіля викликали різке зростання продажів, оскільки покупці поспішили уникнути додаткових витрат. Однак експерти попереджають, що це може призвести до подальшого падіння продажів і зменшення надходжень до бюджету.
Минулого тижня уряд подав до Верховної Ради законопроєкт №11416, який передбачає суттєве збільшення податкового навантаження на покупців нових автомобілів.
Ця пропозиція стала поштовхом для масової купівельної активності в автосалонах, які опинилися майже повністю порожніми до кінця вихідних. Генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів (ВААІД) Олег Назаренко в коментарі AUTO-Consulting розповів про стрімке зростання продажів у автосалонах після оголошення про можливе введення нового податку.
“Покупці намагаються швидко придбати ті автівки, які є у наявності, щоб уникнути сплати додаткових 15% нового податку. Але такий ефект буде не довгим, бо потім продажі зупиняться і замість підвищення наповнення бюджету уряд отримує падіння”, – зазначив Назаренко.
За словами Назаренка, за п’ятницю і першу половину суботи з автосалонів покупці викупили всі наявні автомобілі. Автосалони тепер майже порожні, оскільки українці дістали свої накопичення та намагаються якнайшвидше придбати наявні автівки, щоб уникнути сплати додаткових 15% військового збору.
Експерти ВААІД вважають, що ефект від запровадження військового збору на купівлю автомобіля може бути незначним і недовгим. Адже при скороченні продажів зменшаться й нинішні відрахування (5%) у Пенсійний фонд, які й зараз сплачують покупці. “Податкове навантаження у 20% при купівлі автомобіля – це вже велика сума, до якої покупці будуть звикати дуже довго”, – підкреслили у ВААІД.
Запровадження нового податку також може призвести до того, що покупці відмовляться від купівлі нових автомобілів в Україні, що негативно вплине на авторинок загалом. Хоча законопроєкт №11416 поки що є лише пропозицією, існує ймовірність його швидкого прийняття та впровадження.