Новий глава МЗС Британії – колишній прем’єр Девід Камерон: на що чекати від нього Україні

Новий глава МЗС Британії – колишній прем’єр Девід Кемерон: на що чекати від нього Україні

Фото: REUTERS/Hollie Adams

В уряді Великобританії відбулися кадрові перестановки. Прем’єр-міністр Ріші Сунак звільнив з посади міністра закордонних справ Джеймса Клеверлі, а на його місце призначив колишнього прем’єр-міністра Девіда Кемерона. Також він отримає місце у Палаті лордів. Що означає ця зміна для зовнішньої політики Британії?

Допомагатиме прем’єру у допомозі Україні

Сам Кемерон заявив, що сподівається допомогти чинному прем’єр-міністру країни Ріші Сунаку у вирішенні глобальних викликів. За його словами, країна зіткнулася з величезним набором міжнародних проблем, серед яких події в Україні та на Близькому Сході. У разі розвитку подій Сполученому Королівству важливо підтримувати союзників, зміцнювати партнерські відносини.

“Хоча останні 7 років я був поза політикою, я сподіваюся, що мій досвід як лідера консерваторів протягом 11 років і прем’єр-міністра протягом 6-ти дозволить допомогти прем’єр-міністру впоратися з цими життєво важливими викликами”, – написав Кемерон. Він підкреслив, що не завжди був згодний з рішеннями Сунака, але вважає його сильним та здібним прем’єр-міністром.

“Я хочу допомогти йому забезпечити безпеку та процвітання, яких потребує наша країна, і бути частиною якомога сильнішої команди, яка служить Сполученому Королівству і яка може бути представлена ​​країні після проведення загальних виборів”, – заявив глава МЗС країни.

Був проти брекситу та програв

Девід Кемерон обіймав посаду прем’єр-міністра Великобританії з 2010 до 2016 рік. Крім того, він керував Консервативною партією 11 років (2005-2016). У новітній історії тільки граф Стенлі Болдуїн, Маргарет Тетчер і Вінстон Черчілль обіймали цю посаду довше, ніж він.

Він був наймолодшим прем’єр-міністром Великобританії, обійнявши цю посаду у 42 роки.

Під час його лідерства у партії відбулося значне зростання підтримки Консервативної партії серед виборців. Кемерон говорив про те, що хоче перетворити консерваторів на партію, яка дбає про державну систему охорони здоров’я та навколишнє середовище і прагне “ділити плоди економічного зростання” з незаможними. Під час свого прем’єрства Кемерон був потужною фігурою та політиком із величезним авторитетом світового масштабу.

Проте Девід Кемерон залишиться в історії прем’єр-міністром, який вивів Великобританію з Євросоюзу, незважаючи на те, що виступав за збереження країни у складі об’єднаної Європи. Він виступив за проведення референдуму щодо членства Великобританії у складі ЄС. Саме проведення референдуму було названо катастрофічною помилкою Кемерона. Після референдуму його звинуватили у розділі партії та країни. Кемерон планував використати референдум як важіль тиску в переговорах з Євросоюзом з багатьох питань, які не влаштовували Велику Британію. Він був такий впевнений у перемозі прихильників залишитися в ЄС, що навіть наказав припинити попередню оцінку наслідків виходу із Євросоюзу.

Але за підсумками референдуму про членство Британії в ЄС перемогу здобули прихильники виходу королівства з Європейського союзу. Після опублікування результатів прем’єр-міністр Девід Кемерон звернувся до нації, де повідомив про свою відставку. Тоді він заявив, що пішов не лише з посади прем’єра, а й взагалі із політики.

Відношення до України та Росії

Повернення Кемерона в активну політику можна назвати своєчасним. Новий міністр має тверду позицію щодо Росії. Під час війни в Грузії у 2008 році він закликав запровадити візові санкції проти Росії та призупинити її членство у “Великій вісімці”. У 2014 році Кемерон став одним із затятих критиків зовнішньої політики Росії. Влітку 2014 року він відмовився публічно потиснути Путіну руку під час переговорів.

Увечері 13 листопада новопризначений міністр закордонних справ Великобританії Девід Кемерон провів телефонну розмову з Державним секретарем США Ентоні Блінкеном. Під час розмови вони висловили «незмінну підтримку України у її боротьбі із загарбницькою війною Росії».

І це цілком логічно. Оскільки Девід Кемерон погодився на пропозицію прем’єр-міністра Ріші Сунака стати головою британського МЗС, це означає, що він повністю поділяє позицію глави уряду щодо підтримки України. Адже Ріші Сунак відомий тим, що є одним із найвпевненіших прихильників та союзників Києва. А значить, що цю політику підтримуватиме і Девід Кемерон. Тим більше, що він добре знає російського президента Володимира Путіна.

Кемерон: Путін – майстер брехні

Ось що Девід Кемерон написав у своїх мемуарах “Під запис” про Україну та Володимира Путіна, за які видавці йому заплатили 800 тисяч фунтів стерлінгів.

На думку Кемерона, доки весь світ стежив за Західною Україною, Путін дивився на Східну. “Вторгнення – до Європи, практично на поріг НАТО. Що мені залишалося? Адже я витратив роки, розвиваючи відносини з цією людиною”, – пише експрем’єр.

Хоча ситуація з Україною значно охолодила відносини з Росією, Кемерон зізнається, що в ті часи вони з Путіним все ще могли говорити неформально, і російський лідер відповідав на його дзвінки, “що було добре”, тому що Кемерон зателефонував Путіну через два дні після вторгнення в Україну. І ще тричі після цього. “Мені не потрібно було ставити запитання про його мотивацію. Було очевидно, що Росія боялася західного впливу у вигляді ЄС і – понад усе – НАТО. А Путін був рухомий ідеєю російської державності”.

 “Для Путіна брехня була мистецтвом”, – так Кемерон оцінює відповідь російського президента на питання про вторгнення до східної України. Кемерон згадує, що Путін стверджував, ніби озброєні військові не мають відношення до Росії, хоча на той момент британські спецслужби встановили, що близько 60% військових на сході України – російські.

У небі над Донбасом збили “Боїнг”. “Я говорив з Путіним після цього. Знову в мене було відчуття, ніби я говорю з цегляною стіною. “Сотні людей загинули”, – сказав я. “Це не має до нас відношення”, – холодно відповів він”.

Думка експерта

Ігор Рейтерович, експерт-міжнародник:

– Це призначення лише принесе користь Україні. Тому що процес призначення урядовців – це призначення людини, яка повністю поділяє позицію чинного уряду. А прем’єр Ріші Сунак один із найвірніших наших союзників. Тому міністр закордонних справ апріорі не може сповідувати іншу політику. Більше того, Кемерон є давнім критиком Росії, тому ми можемо розраховувати на його підтримку. Тим більше, що він дуже досвідчений політик і чудово знає Росію та Путіна не з чуток. Так що Кемерон навіть може принести якісь додаткові дивіденди у британській допомозі нам.

Девід Кемерон з дружиною Самантою та Мішель Обама. Фото: US Embassy London

До речі

Міністр-аристократ

Предки Кемерона ведуть походження від англійського короля Вільгельма IV та його фаворитки Дороті Джордан, а також мають англійське, шотландське, німецьке та єврейське коріння. Таким чином, Девід Кемерон є семіюродним кузеном чинного британського монарха Чарльза Третього.

З 1996 року Кемерон одружений з представницею аристократичного роду Саманте Гвендолін Шеффілд – доньки баронета сера Реджинальда Адріана Баркелей Шеффілда та Аннабель Люсі Вероніки Джонс. Саманта є нащадком короля Карла II та його фаворитки Нелл Гвін. Вони одружилися 1 червня 1996 року у церкві Святого Августина в Кентерберрі Оксфордшир.

У пари четверо дітей. Їхній первісток Авен Реджинальд, який народився 8 квітня 2002 року, страждав на епілепсію і помер у віці семи років у 2009 році. У Кемеронів дві дочки: Ненсі Гвен (народилася 2004 року) і Флоранс Роз Енделліон (народилася 2010 року), а також син Артур Елвен (народився 2006 року). Ім’я його другої доньки включає назву села у південній частині Великобританії, де любить відпочивати родина Кемерона.

Источник: kp.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *