Австралійська компанія Cortical Labs почала продаж «першого в світі біологічного комп’ютера», відомого як CL1, який об’єднує клітини людського мозку з кремнієвою технологією для встановлення нейронних зв’язків.
2 березня компанія представила систему під назвою «синтетичний біологічний інтелект» ( SBI ). Ця система будує нейронні мережі, використовуючи людські клітини на кремнієвому чіпі, в результаті чого створюється «органічний комп’ютер, що постійно розвивається».
Це дозволяє користувачам «виконувати код безпосередньо на живих нейронах і вирішувати найскладніші сучасні виклики».
«CL1 — це новаторський біологічний комп’ютер, який дозволяє медичним і дослідницьким установам досліджувати, як реальні нейрони обробляють інформацію, представляючи етично вигідну альтернативу випробуванням на тваринах, надаючи при цьому більш доречні дані та ідеї», — йдеться на веб-сайті проекту.
За допомогою CL1 дослідники можуть досліджувати мозок із «незрівнянною ясністю» за допомогою біологічних обчислень, які фіксують адаптивність і здатність до навчання нейронів у режимі реального часу, розкриваючи механізми захворювання та вплив речовин на когнітивні функції.
Розробники стверджують, що SBI може навчатися швидко та гнучко, що робить його ефективнішим, ніж традиційні кремнієві мікросхеми ШІ, які використовуються для навчання сучасних великих мовних моделей.
CL1 міститься у просторому корпусі, обладнаному всіма необхідними системами життєзабезпечення клітин людського мозку. Джерело: New Atlas.
«На відміну від звичайного штучного інтелекту, наші нейронні системи вимагають мінімальної енергії та тренувальних даних для виконання складних завдань. Це не просто новий комп’ютер; це переосмислення обчислювальної технології», — стверджується на веб-сайті проекту.
Клієнти можуть або придбати CL1 безпосередньо, або орендувати доступ до нього віддалено через хмару; широка доступність очікується у другій половині 2025 року.
«Сьогодні відзначається реалізація ідеї, яка лежить в основі Cortical Labs протягом майже шести років. Останнім часом ми досягли кількох помітних проривів […]», — заявив доктор Хонг Вен Чонг, засновник і генеральний директор стартапу.
Повний потенціал SBI стане очевидним, коли користувачі отримають систему у своєму розпорядженні, зазначив керівник.
Варто зазначити, що в липні 2024 року дослідники з Китаю розробили робота, оснащеного вирощеним у лабораторії штучним мозком, який можна навчити виконувати різні завдання.