Україна звернулася до Європейського Союзу з пропозицією щодо спільної участі у фінансуванні Збройних сил України та подальшої асиміляції українських військових у європейську оборонну систему.
Цю інформацію повідомила прес-служба Міністерства фінансів.
21 травня Міністр фінансів України Сергій Марченко взяв участь у конференції за участю міністрів фінансів, керівників центральних банків країн G7, а також представників МВФ, Світового банку, Європейської комісії та ОЕСР у Банфі, Канада.
Ключовими питаннями порядку денного були: фінансова допомога Україні у 2026 році, з особливим акцентом на підтримку українських військових шляхом їх інтеграції в європейську систему безпеки.
У своєму зверненні Міністр фінансів висловив подяку країнам G7 за їхню непохитну політичну, фінансову та оборонну підтримку України, яка триває вже понад три роки з початку повномасштабної агресії з боку Росії.
Марченко наголосив на необхідності подальших рішучих дій з боку міжнародних союзників, зокрема, щодо посилення військового потенціалу України. Це, у свою чергу, забезпечує макрофінансову стабільність у країні та безпеку всього європейського континенту.
Він зазначив, що станом на 2021 рік дефіцит державного бюджету становив 3,8% ВВП. Після початку повномасштабного конфлікту економіка скоротилася майже на 30%, а дефіцит зріс до 20% ВВП через значне зростання військових витрат — з 5% до 30% ВВП.
Якщо не враховувати військові витрати та вплив воєнного часу, дефіцит бюджету має потенціал для поступового зменшення: з 6,8% ВВП у 2022 році до 4,2% у 2023 році, 0,6% у 2024 році та 0,2% у 2025 році. Таким чином, війна залишається основною рушійною силою економічних та фінансових невдач. Економічне відновлення можливе лише шляхом посилення обороноздатності України.
«Поточні воєнні обставини диктують, що військові витрати та потреби у військовому обладнанні та припасах залишаються на рівні 2022 року. Отже, збереження макрофінансової стабільності має вирішальне значення. Нам потрібно розробити системне рішення, яке дозволить нам підтримувати економічну стабільність та захистити Європу від російської загрози», – наголосив Марченко.
Одним із потенційних рішень може бути інтеграція українських військових можливостей до європейської системи безпеки. Ця стратегія могла б ефективно вирішити два виклики одночасно: зміцнити безпеку в Європі та дозволити Україні підтримувати макрофінансову стабільність.
«Наразі українські військові захищають не лише Україну, а й усю Європу. Навіть після досягнення міцного миру значний ризик для європейської безпеки з боку Росії зберігатиметься. Українські збройні сили мають досвід, якого бракує багатьом світовим арміям, оскільки вони брали участь у високотехнологічному конфлікті проти грізного супротивника», – уточнив міністр.
Він також зазначив, що витрати, пов'язані з утриманням українських збройних сил заради європейської безпеки, становлять незначну частку ВВП ЄС. Ці витрати можна було б розподілити між країнами, які бажають взяти участь в ініціативі, та врахувати при розрахунку оборонних витрат відповідно до зобов'язань перед НАТО.
Міністерство фінансів зазначило, що Європа вже вивчає можливості посилення оборони, зокрема збільшення чисельності своїх збройних сил. Однак розвиток таких можливостей вимагатиме років і значних ресурсів. Інтеграція українського військового потенціалу є практичним рішенням.