В Україні очікується значне зростання офіційного курсу долара. Аналітики прогнозують, що в червні він коливатиметься між 41,6 та 42 гривнями. Водночас, у понеділок, 24 травня, Національний банк оновив курс до 41,51 гривні, що на 1 копійку вище за поточний курс.
Як зазначила Діляра Мустафаєва, керівник аналітичного відділу «Фінансового пульсу», у червні на валютний ринок впливатимуть різні економічні фактори. Зокрема:
Політика Національного банку.
Мустафаєва зазначила, що ймовірне подальше зниження інфляційного тиску, що закладе основу для стабілізації обмінного курсу.
«Водночас важливо розглянути можливість впровадження режиму «керованої гнучкості», де НБУ зберігає за собою можливість оперативних інтервенцій через валютні заходи для збалансування розбіжностей між попитом і пропозицією. Такий підхід мінімізує ризик різких коливань валютного курсу», – уточнив експерт.
Загалом, зазначила вона, коливання обмінного курсу відбуватимуться в різних напрямках, при цьому розрив між курсами купівлі та продажу буде мінімальним. Крім того, курси на міжбанківському та готівковому ринках будуть майже однаковими.
Економічна динаміка та стан ключових секторів економіки.
Мустафаєва заявила, що першочерговим завданням у червні буде адаптація українського експорту до нових умов співпраці з ЄС у рамках угоди про вільну торгівлю після укладення економічного безвізового режиму. Зокрема, очікується тимчасове зниження обсягів експорту через відновлення обмежень на певні види продукції та запровадження митних зборів.
«Тим не менш, ЄС зберіг преференції для металургійної продукції, що допоможе пом’якшити поточні втрати валютних надходжень», – уточнила вона.
Також наголошується, що до кінця квітня міжнародні резерви України досягли історичного максимуму в 46,7 мільярда доларів, що забезпечило «подушку безпеки на випадок тимчасового зниження надходжень в іноземній валюті».
Зовнішня фінансова допомога.
«Зовнішня підтримка, що надходить, дозволяє нам підтримувати збалансований бюджет, що, своєю чергою, обмежує тиск на валютний ринок», – зазначила Мустафаєва.
Військові обставини.
За словами експертки, очікування зниження бойової активності — «умовного перемир'я» — може позитивно вплинути на настрої споживачів. Однак вона визнала, що ці події залишаються динамічними та непередбачуваними.
Підсумовуючи, Мустафаєва дійшла висновку, що валютний ринок, ймовірно, збереже стабільність у червні. Таким чином:
Національний банк продовжуватиме стежити за ситуацією.
Коливання обмінного курсу будуть контрольованими та передбачуваними.
Системні загрози все ще очікуються.