Україна перебуває у стані «обмеженого дефолту»

Агентство Fitch Ratings зберегло рейтинг дефолту України в іноземній валюті на рівні “обмежений дефолт”. Агентство очікує, що ця обставина триватиме, доки Україна не відновить свої відносини з більшістю зовнішніх комерційних кредиторів.

7472_85_main_new_17168903.jpg (61,55 Кб)

Про це йдеться у звіті агентства. Після минулорічної реструктуризації непогашених суверенних єврооблігацій та гарантованого державою боргу Укравтодору, Укренерго досягло попередньої угоди щодо реструктуризації своїх гарантованих державою єврооблігацій на загальну суму 825 мільйонів доларів США (з призупиненням платежів з 9 листопада 2024 року), яка, як очікується, буде завершена до липня. Україна та власники варрантів ВВП (2,6 млрд доларів США) не змогли досягти згоди щодо реструктуризації. Зовнішній комерційний кредит (Cargill 0,7 млрд доларів США, з призупиненням платежів з 3 вересня 2024 року) також все ще потребує реструктуризації.

Угода між США та Україною щодо корисних копалин дещо послабила дипломатичну напруженість, проте потенційні економічні переваги, а також ступінь, до якої вона може пов'язати економічні інтереси США зі стратегічними цілями безпеки України, залишаються досить невизначеними.

Дефіцит бюджету України зменшився до 17,2% ВВП у 2024 році завдяки високим показникам доходів, незважаючи на економічний спад. Fitch прогнозує, що дефіцит зросте до 19,3% ВВП у 2025 році. Очікується, що значний тиск на витрати збережеться навіть після конфлікту, і Україна, ймовірно, збереже значну військову силу.

Потреби України у фінансуванні на поточний рік будуть повністю задоволені, що забезпечить додаткові резерви ліквідності на наступний рік. Очікується, що чисте зовнішнє фінансування досягне 55 мільярдів доларів США, порівняно із середнім показником у 25 мільярдів доларів США на рік протягом 2022-2024 років, головним чином завдяки достроковому розподілу коштів із заморожених російських активів. У своїй програмі для країни МВФ прогнозує створення буферів ліквідності за рахунок надходження іноземної допомоги, виділивши 9,1 мільярда доларів США як резервний буфер на цей рік (4,5% ВВП) та 8,4 мільярда доларів США (4,2% ВВП) для подолання очікуваного дефіциту бюджету у 2026-2027 роках.

Дефіцит поточного рахунку зріс до 7,2% ВВП у 2024 році, порівняно з 5,3% у 2023 році, що відображає збільшення імпорту оборонної продукції та експорту товарів, які на 38% нижчі за довоєнний рівень. «Ми прогнозуємо, що дефіцит поточного рахунку зросте до 14,5% ВВП у 2025 році, а потім зменшиться до 14,2% у 2026 році через збільшення імпорту газу та сталі та зменшення грошових переказів від українських біженців», – заявило відомство.

Економічне відновлення України сповільнилося, а реальний ВВП зріс на 2,9% у 2024 році. «Ми скоригували наш прогноз зростання на 2025 рік до 2,5% з 2,9% під час нашого останнього перегляду через труднощі, спричинені постійно напруженим ринком праці, пошкодженнями газової інфраструктури та закриттям шахти «Покровська», пов’язаним з війною», – зазначило агентство.

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *