Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп видав указ про продовження ще на рік дії санкцій проти країни-агресора – Росії. Ці санкції спочатку ввів його попередник Джо Байден.
Документ стосується продовження надзвичайного стану в США, раніше запровадженого указом президента Байдена у квітні 2021 року. Цей надзвичайний стан, оголошений указом № 14024, включає кілька додаткових заходів, у тому числі санкції, введені проти Російської Федерації.
У наказі перераховуються дії Росії, які “становлять незвичайну та надзвичайну загрозу національній безпеці, зовнішній політиці та економіці Сполучених Штатів”. Такі дії включають спроби «втручання в демократичні процеси в США та за кордоном», «кібератаки та вплив на іноземні уряди».
По суті, йдеться про спроби Росії втрутитися у виборчі процеси.
“Таким чином, відповідно до розділу 202(d) Закону про надзвичайні ситуації в країні, я продовжую надзвичайний стан на один рік”, – йдеться в заключній заяві в документі, який містить підпис Трампа.
Пакет санкцій був введений президентом Байденом спеціально «за спроби підірвати проведення вільних і справедливих демократичних виборів і демократичних інститутів у Сполучених Штатах і їх союзниках і партнерах; участь і сприяння шкідливій кібердіяльності проти Сполучених Штатів і їх союзників і партнерів; надання можливості і використання транснаціональної корупції для впливу на іноземні уряди; участь в екстериторіальних діях, спрямованих проти дисидентів або журналістів; порушує безпеку в регіонах, що є критично важливими для національної безпеки Сполучених Штатів; порушує загальноприйняті принципи міжнародного права, включаючи повагу до територіальної цілісності держав, і продовжує створювати незвичайну та надзвичайну загрозу національній безпеці, зовнішній політиці та економіці Сполучених Штатів».
У 2021 році загалом під ці санкції потрапили 32 особи та організації з РФ за спроби вплинути на президентські вибори в США у 2020 році. Крім того, Сполучені Штати вислали десятьох співробітників російської дипломатичної місії у Вашингтоні. Крім того, фінансовим установам США було заборонено брати участь у первинному ринку рублевих і нерубльових облігацій, випущених після 14 червня 2021 року.
Згодом Міністерство фінансів ідентифікувало шість російських технологічних фірм, причетних до кібератак на урядові установи США та співпрацюючих з російськими спецслужбами. Під санкції потрапили «Позитивні технології», АТ «Пасіт», ТОВ «Необіт», «Технополіс ЕРА», АТ «Передові системні технології», ФДУ «НДІ спеціалізованої обчислювальної техніки та засобів безпеки».
Крім того, США призначили Службу зовнішньої розвідки Росії, також відому як APT 29, Cozy Bear і Dukes, організацією, відповідальною за значну операцію з кібершпигунства, яка використовувала платформу SolarWinds Orion і різні технології інформаційної інфраструктури.
З 2021 року згаданий санкційний документ послідовно доповнювався додатковими особами та організаціями з Російської Федерації.