У 2024 році національний кешбек призвів до зростання ВВП на 0,001%.
Ініціативу запропонувати «національний кешбек» на закупівлю українських продуктів вважають невдалою: вона поглинає значні кошти з державного бюджету, а економічна перевага вимірюється на рівні статистичної незначущості. Таку точку зору озвучив голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев, йдеться у матеріалі.
«Ми виділяємо значні кошти на різноманітні ініціативи із сумнівною ефективністю та ефективністю (наприклад, національний кешбек). Це відображає серйозну проблему щодо стану економічного планування та прогнозування», – зауважив він.
Гетманцев уточнив, що в держбюджеті є дві категорії видатків, які мають бути збережені – це витрати на безпеку та оборону, а також соціальні видатки, оскільки вони закріплені в нашому законодавстві і не можуть бути скорочені відповідно до Конституції.
Раніше нардеп пропонував запровадити «військовий нагляд за видатками» та припинити фінансову підтримку «експериментів окремих міністрів на зразок невдалого кешбеку».
Народний депутат Ярослав Железняк також назвав програму кешбеку однією з першочергових ініціатив для скасування.
“Мати кешбек і роздавати 1000 гривень – це безглузда концепція. Останнє вже закінчилося, але були заяви про намір його продовжити. Більш того, це безглузде і корупційне рішення виділяти 30-40 мільярдів гривень на закупівлю російських ядерних відходів у болгар”, – заявив він.
За офіційною статистикою Мінекономіки, кілька місяців програми кешбеку вартістю 400 мільйонів гривень дали лише 0,001% зростання ВВП.
Водночас уряд наразі не планує припиняти програму ні зараз, ні в осяжному майбутньому. Так, прем’єр-міністр Денис Шмигаль позитивно оцінив національну ініціативу кешбеку, підкресливши, що вона «покликана започаткувати позитивний цикл економічного зростання для українських підприємств».
«Програма буде продовжуватися, ніяких планів припинення немає, це довгострокова стратегічна ініціатива, яка буде діяти в найближчі роки», — наголосив Шмигаль.