У 2024 році реальний ВВП зріс на 2,9%. Хоча це означає уповільнення зростання порівняно з 2023 роком (який становив 5,5%), варто відзначити, що українська економіка другий рік поспіль перебуває на шляху до відновлення в умовах повномасштабної війни та триваючих нападів Росії на виробничі об’єкти та інфраструктуру.
Про це йдеться в коментарі Національного банку України з посиланням на статистику Держстату.
Які фактори вплинули на темпи зростання?
Регулятор зазначив, що уповільнення економічного зростання минулого року було очікуваним через погіршення ситуації з безпекою, відновлення дефіциту електроенергії та поганий урожай.
«З іншого боку, економіці сприяли сильний внутрішній попит, м’яка фіскальна політика, помітна адаптивність бізнесу та ініціативи НБУ щодо підтримки макрофінансової стабільності», – йдеться у звіті.
Фактичний темп зростання реального ВВП був нижчим за прогноз Нацбанку, опублікований в Інфляційному звіті за січень 2025 року (3,4%).
Ця розбіжність, зокрема, пов’язана з відновленням падіння ВВП протягом четвертого кварталу 2024 року (зменшення на 0,1 п.п.), насамперед через значне зниження показників сільського господарства (на 30,3% р/р).
Частковий вплив також виник через збільшення бази порівняння, оскільки Державна служба статистики України переглянула показник економічного зростання за четвертий квартал 2023 року в рамках звичайного процесу коригування ВВП.
Економічне відновлення
Споживання продовжує сприяти економічному відновленню, причому приватне споживання справляє найзначніший позитивний вплив на зростання реального ВВП у 2024 році.
Згідно з даними Держстату, кінцеві споживчі витрати домогосподарств зросли до 6,8% завдяки значному зростанню реальної заробітної плати.
Незважаючи на пом’якшувальну фіскальну політику, яка діяла минулого року, роль державного сектора в економіці поступово зменшується. За підсумками 2024 року кінцеві споживчі витрати в секторі державного управління впали на 4,5%.
Інвестиційна діяльність
Капітальні витрати з бюджету та покращення фінансових результатів підприємств сприяли активізації інвестиційної активності. Минулого року валове нагромадження основного капіталу зросло на 3,5% порівняно з аналогічним періодом минулого року.
Інвестиції приватного сектору були в основному зосереджені на посиленні матеріально-технічного забезпечення та незалежному енергопостачання в умовах відновлення дефіциту електроенергії, тоді як державні інвестиції були спрямовані на реконструкцію інфраструктури, військові цілі та зростання оборонного сектору.
Експорт
Експорт відновив траєкторію зростання, тоді як обсяги імпорту продовжували зростати.
Фізичні обсяги експорту у 2024 році зросли вперше з 2019 року — на 10,3% р/р, насамперед завдяки стабільній роботі морського коридору.
Водночас пожвавленню внутрішнього попиту значно підтримав імпорт, фізичні обсяги якого зросли на 7,7%. Як наслідок, внесок чистого експорту в зростання реального ВВП залишився від’ємним (-0,9 в.п.), хоча й продемонстрував покращення порівняно з попередніми роками.
Прогноз на 2025 рік
У НБУ прогнозують, що зростання економіки України збережеться до 2025 року.
Очікується, що ця тенденція буде підкріплена очікуваним збільшенням врожаїв, зменшенням дефіциту електроенергії та відновленням зовнішнього попиту.
Проте економічне зростання й надалі стикатиметься з обмеженнями через наслідки війни, включаючи нестачу робочої сили та пошкодження інфраструктури та виробничих потужностей.
Важливо зазначити, що, за даними НБУ, найбільше згубного впливу на зростання ВВП у 2024 році мало сільське господарство.
Валова додана вартість (ВДВ) у цьому секторі знизилася на 7,3% до кінця року через зниження врожаю.
Несприятливі погодні умови, зокрема високі температури та посуха влітку та на початку осені, негативно вплинули на врожайність, особливо пізніх культур.