Чи радять українцям зберігати свої заощадження в доларах?

Фінансові експерти застерігають українців від зберігання заощаджень у доларах. Вони стверджують, що лише у 2025 році 100 доларів, що зберігаються «під матрацом» або на розрахунковому рахунку, можуть втрачати понад 3% своєї вартості щороку. Щоб ця валюта потенційно почала приносити прибутки, її обмінний курс має значно зрости.

0479_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83 Кб)

Цю інформацію надала фінансова група ICU. Вони зазначили, що цій ситуації сприяли різні фактори. Зокрема:

Збільшення міжнародної допомоги, яке по суті надало НБУ значну свободу дій для зміцнення гривні.
Зростання курсу євро та знецінення долара через дії президента США Дональда Трампа.
«Типова інвестиційна «безпечна гавань» для українців – купівля та зберігання готівкових доларів – є радше механізмом психологічного захисту, ніж стратегічною інвестицією. … Аналітики повсюдно скоригували свої прогнози, щоб передбачити зміцнення гривні. Консенсус ринку зараз становить приблизно 43-44 гривні за долар до кінця 2025 року, а не попередні 45-46», – зазначається у звіті.

Зазначається, що навіть якщо обмінний курс впаде до 45 гривень/долар, дохідність долара не перевищить ставки за стандартними гривневими депозитами після сплати податків, які становлять близько 10%.

Крім того, аналітики наголошують, що долар може стати конкурентоспроможним з депозитами лише за умови «підвищення» курсу до 47 гривень. Однак важливо враховувати існування інших ринкових інструментів, «які можуть перевершити навіть дуже гіпотетичний долар за 47 гривень». До них належать:

Однорічні державні облігації з доходністю 16%;
корпоративні облігації тощо.
Водночас фінансові експерти вважають, що ризик обвалу гривні є відносно низьким. Адже НБУ резервує:

Вони «на безпрецедентному рівні».
Очікується, що вони залишатимуться такими протягом року завдяки зовнішній фінансовій підтримці.
Однак вони визнають, що сценарій може змінитися у 2026 році, коли «приплив допомоги може зменшитися, і регулятор може бути змушений допустити більш помітне знецінення гривні». Тим не менш, наголошується, що це навряд чи буде раптовим або непередбаченим.

«Ми не рекомендуємо відмовлятися від усіх своїх заощаджень або дедоларизувати. Ми рекомендуємо оцінювати, диверсифікувати та використовувати доступні інвестиційні варіанти», – підсумували фінансові експерти.

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *